Požadavky na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice dle zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení.
Zákon č. 250/2021 Sb. vychází z příslušných předpisů Evropské unie. Zkouška dle tohoto zákona opravňuje k obsluze a práci na elektrických zařízeních bez napětí, v blízkosti elektrických zařízení pod napětím a na elektrických zařízeních pod napětím,jak je podrobně specifikováno v NV 194/2022 Sb.
K uvedené zkoušce mohou být připuštěni všichni zájemci, kteří splňují základní kvalifikaci věk 18let a zdravotní způsobilost. Dále odborné vzdělání v elektrotechnice ( ze skupiny oborů 26 Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika) a to vyučení, středoškolské nebo vysokoškolské. Toto odborné vzdělání může být dle zákona 250/2022 Sb. nahrazeno:
Úplnou profesní kvalifikací z následujících oborů:
- Montér hromosvodů
- Montér elektrických sítí
- Montér elektrických instalací
- Montér elektrických rozvaděčů
- Montér slaboproudých zařízení
případně, má-li zájemce zájem pouze o oprávnění osoby znalé pro samostatnou činnost
je přípustná i profesní kvalifikace zveřejněná v Národní soustavě kvalifikací pod oborem kvalifikace „Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika“ podle jiného právního předpisu, a to na základě posouzení rizik pro konkrétní činnosti na elektrickém zařízení, které provede právnická nebo podnikající fyzická osoba, pro kterou jsou tyto činnosti vykonává. Tedy například jedna z výše uvedených kvalifikací (doporučujeme kvalifikaci Montér elektrických instalací, ke které nabízíme i příslušný rekvalifikační kurz)
Tato druhá varianta je vhodná pro osoby bez praxe, kteří v práci na elektrotechnických zařízeních začínají, nemají zkušenost a ani by vpodstatě nemohli mít vyšší oprávnění. Nicméně mohou vykonávat plnohodnotnou práci samostatného elektrikáře jako zaměstnanci ve společnostech, nemohou být odpovědní zástupci ve firmách a mít živnostenský list na samostatného elekrikáře. A pokud si postupem času a praxe dodělají zbylé kvalifikace, tak budou mít plnohodnotné elektrotechnické oprávnění bez omezení.
Pro všechny případy bude u zkoušky zohledněna délka praxe a podle ní udělena příslušná oprávnění (§6 – elektrotechnik nebo §7 – vedoucí elektrotechnik). V případě osoby bez jakékoliv praxe bude uděleno oprávnění §6 s omezením na práci min. 1rok pod dohledem.
Rozsah zkoušky a organizace zkoušky:
- Celková délka zkoušky je půl dne, vždy 9:00 – 13:00.
- Zkouška probíhá v malých skupinách prezenční formou na učebně.
- Zkouška standardně probíhá ve spolupráci se společností JUBELA, v jejich prostorách vzdělávacího střediska a na její, případně další technice. A to dle kvalifikačního standardu za dozoru zkušených praktiků – mistrů z oboru.
- V případě zájmu je možno uvedenou zkoušku uskutečnit i v lokalitách zájemců, a to spolu s praktickou částí, dle možností školitelů.
- Zkoušku zajišťují autorizovaní zástupci společnosti ALMAGATE, s.r.o. Ing. Jiří Šrámek, Ing. Marek Laurenčík, MBA., a další členové zkoušejícího týmu ve spolupráci s revizním technikem, který je současně předsedou zkušební komise
- Ke zkoušce je nutno předložit platné osvědčení zdravotní způsobilosti, doklad totožnosti a doklad o vzdělání a praxi, případně kvalifikační osvědčení.